StartO FundacjiWszystkie projektyReferencjeKontakt
Nagłówek
 
 
2017 - 29 Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce
29 Festiwal Filmu Polskiego       w Ameryce

29 Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce.

Polish Film Festival in America
4-19 listopada 2017 – Chicago

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA) jest największym na świecie corocznym przeglądem filmu polskiego za granicą.

Festiwal  organizowany jest przez Komitet Organizacyjny w skład którego wchodzą chicagowskie Towarzystwo Sztuki – The Society for Arts oraz Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE.
PFFA, jest największą polską, cykliczną imprezą filmową za granicą, promującą Polskę, polski film oraz polską kulturę i polskich twórców.

Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. Założony w 1989 przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ok 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.

Liczba uczestników festiwalu sięga 35 tysięcy kinomanów z całego świata, którzy zjeżdżają do Chicago na dwa pełne rozrywki tygodnie listopada. Festiwal spełnia także misję edukacyjną, adresując swoje programy do dzieci i młodzieży, rodzin i wychowawców. Wiele programów rodzinnych jest bezpłatnych lub opatrzonych specjalnymi zniżkami.

Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. „The New York Times” uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a „The Chicago Tribune” nazywa imprezę historią chicagowskiego sukcesu.

Organizatorzy PFFA zostali uhonorowani nagrodą Laterna Magica za osiągnięcia w promocji polskiego kina, specjalną nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie promocji filmu polskiego za garanicą. Oprócz Chicago, miasta o ponad milionowej społeczności pochodzenia polskiego, satelitarne pokazy festiwalowe odbywają się w prestiżowych ośrodkach filmowych w Los Angeles, Houston, Seattle, Bostonie, Minneapolis, Rochester, N.Y.

PFFA mają charakter niekonkursowy, a dwa główne wyróżnienia to Nagroda Złotych Zębów przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz Nagroda Skrzydeł, którą festiwal honoruje polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polska.